Drużyna: Green wings

O nas

Witamy.Ja i kolega Dominik jesteśmy studentami czwartego roku Mechaniki i Budowy Maszyn.Jedną z naszych pasji są turbiny wiatrowe i chęć "złapania" energi wiatru. Będziemy bronić inżyniera własnie naszą turbiną wiatrową bo chcemy pokazać że wykorzystywanie energi wiatru poprzez turbiny to potęciał, który trzeba wykorzystywać do produkcji energi elektrycznej. 

Kontakt
Pole widoczne tylko dla użytkowników zalogowanych.

Nasz pomysł

Opis pomysłu

Naszym pomysłem na wykorzystanie energi wiatru jest turbina wiatrowa VAWT. Mamy zamiłowanie do tego typu siłowni wiatrowej ponieważ świetnie sprawdza się w zabudowie gospodarswta domowego. Niewymaga nakierukowania na wiatr i jest cicha w pracy. Może być wykorzystywana np. do zasialnia domków letniskowych. 

Elektrownia o pionowej osi obrotu składa z turbiny o trzech pionowych łopatach i generatora prądu, który umieszczony jest pod łopatami turbiny. Wiatr napędzając łopaty wprawia je w ruch obrotowy, gdzie za pośrednictwem wału napędzana zostaje prądnica, która wprawiona w ruch obrotowy wytwarza energię elektryczną. Dzieki temu zjawisku mamy zamienioną energie kinematyczną (ruch obrotowy łopat)  na energię elektryczna (praca generatora). 

Zastosowany w naszej siłowni generator jest jednofazową prądnicą synchroniczną, wolnoobrotową, bez rdzenia w stojanie, o prędkości znamionowej n = 150 obr/min., która odpowiada indukowaniu się napięcia o częstotliwości 50 Hz.

Obroty nominalne: 150obr/min, obroty maksymalne: 500obr/min. Napięcie dla obrotów nominalnych: 56V. Prąd maksymalny: 5,5A. Moc nominalna: 280VA

Co myślisz o naszym pomyśle?

Zapisz nam co myślisz o naszym pomysle

Przejdź do Forum
Film

Zaloguj się aby obejrzeć film

Zaloguj się
(C) 2019