Drużyna: Polonez2

O nas

Nazwa "Wielkie Wyzwanie" doskonale oddaje sens konkursu w którym poważny organizaętor wyznacza uczestnikom ambitne zadanie, oferując zarazem zwycięzcy sowitą nagrodę. Przez całe życie zawodowe zajmowałem się innowacjami, rozumianymi jako wdrażanie opracowanych wynalazków. 
Wiem więc, że najważniejszy w konkursie jest jego cel; postęp w pozyskiwaniu przyjaznej przyrodzie energii. Nagroda jest zachętą, mającą zainteresować możliwie szeroki krąg innowatorów, by spośród wielu, wypromować te najefektywniejsze rozwiązania. 
Nie jestem specjalistą od aerodynamiki, a moja wiedza o pozyskiwaniu energii wiatru ogranicza się do kursów żeglarskich i późniejszej praktyki. Wystarczyło mi to jednak do stwierdzenia, że istnieje możliwość podniesienia sprawności aerodynamicznej turbin o pionowej osi obrotu. 

Kontakt
Pole widoczne tylko dla użytkowników zalogowanych.
Co u nas
    Brak wpisów

Nasz pomysł

Opis pomysłu

Analizując wskaźniki pracy turbin o poziomej i pionowej osi obrotu stwierdziłem, że to turbiny pionowe dają większe szanse na sukces poprzez większe oddalenie od optimum Betza. Opierając się na konstrukcjach Sawoniusa i Darrieusa oraz ich odmianach, aż do turbiny karuzelowej z planetarnym ruchem łopat doszedłem do wniosku co należy zmienić by zachowując zalety, uniknąć rażących wad. Zmieniłem więc oś wału na poziomą, zamieniłem płat sztywny na żagiel i opracowałem nowy sposób orientacji łopat wobec wiatru pozornego. Łopaty pracują kolejno w czterech dynamicznie zmiennych ustawieniach pracy;
a. w bajdewindzie, gdzie cięciwa płata utrzymuje  w trakcie obrotu stałe położenie ok. 15* wobec wiatru pozornego ( ok. 90* OW, na zdjęciu płat środkowy),
b. w baksztagu, jako przejście od bajdewindu do fordewindu (ok. 60* OW), 
c. w fordewindzie, gdzie cięciwa płata jest stale równoległa do promienia obrotu wału (ok. 100*OW, płat dolny),
d. w zwrocie, gdy płat przechodzi z fazy fordewindu do bajdewindu w strefie wiatru zakłuconego i w przeciwwietrze (ok. 120* OW, płat górny).  
Układ znacznie korzystniej zmienia siłę aerodynamiczną w mechaniczną niż turbina o osi poziomej. 

Co myślisz o naszym pomyśle?

Zapisz nam co myślisz o naszym pomysle

Przejdź do Forum
Film

Zaloguj się aby obejrzeć film

Zaloguj się
(C) 2019